Konkurrencekørsel

Læs mere om konkurrencekørsel her:

http://www.koereforbund.dk/konkurrencekorsel1-2


Resultat af Påskestævnet 2018

2. spand dressur

1. Ann-Sofie Olsen 72 p

2. Steen-Aage Olsen 78 p

2. spand kombineret maraton/forhindringskørsel

1. Ann-Sofie Olsen 38,4

2. Steen- Aage 47,8

Samlet vinder Ann-Sofie Olsen 175,4 strafpoint

1. spand dressur

1. Ida Marker 63

2. Lotte Petersen 67,5

3 Jesper Madsen 72

4. Katja Wiinberg 75

1 spand kombineret maraton7forhindringskørsel

1. Lotte Petersen 29,6

2. Ida Marker 33,0

3. Jesper Madsen 41,4

4. Katja Wiinberg 48

Samlet vinder 1. spand Ida Marker 129,2 strafpoint

 

Bornholmsmesterskab 2017                  
  Dressur Derby Forhindringskørsel Samlet resultat Præsentation
1-spand straf point Placering straf point Placering straf point Placering straf point Placering Point
Ida Marker 76,2 2 25,46 1 3 2 104,66 1 39
Tania Karlshøj 84,2 3 54 2 3 1 141,2 2 32
Katja Natasja Wiinberg 70 1 98,09 3 18 3 186,09 3 39
Jesper Manley Madsen 70 1 114,56 4 RE   RE   40
                   
2-spand                  
Steen Aage Olsen 74,3 2 55,59 1 9 1 138,89 1 RE
Jan Pedersen 74,7 3 66,43 3 18,5 2 159,13 2 33
Ann-Sofie K. Olsen 71,9 1 70,01 2 29 3 170,91 3 30
Arne Sommer 85,6 4 EL   40,5 4 EL   34

 


 

St. Hippolyts maraton cup 2016/2017 

Vinder af 1-spand klasse blev Lotte Holm Petersen (Pil Halsnæs)

Vinder af 2-spand klasse blev Steen-Aage Olsen

 

Tillykke!


 

Påskestævne d 13. april 2017
       
Dressur:      
       
2-sp Hest/Pony Strafpoint Placering
       
Steen-Aage Olsen Copi / Macoy 66.0 1
       
1-sp      
       
Ida Marker Maja 65.5 1
Katja Wiinberg Master 67.5 2
Lotte Holm Petersen Pil 67.5 2
Jesper Manley Madsen Dusshet 68.0 3
Lotte Holm Petersen Urban 68.0 3
Sabrina Holm Sørensen Phoenix 72.5 4
Randi Madsen Twist R  
       
Kombineret forhindring:    
       
2-sp Hest/Pony Strafpoint Placering
       
Steen-Aage Olsen Copi / Macoy 205.21 1
       
1-sp      
       
Lotte Holm Petersen Pil 163.01 1
Sabrina Holm Sørensen Phoenix 173.33 2
Jesper Manley Madsen Dusshet 197.80 3
Lotte Holm Petersen Urban 204.54 4
Ida Marker Maja 206.02 5
Randi Madsen Twist 209.70 6
Katja Wiinberg Master 236.33 7
       
Samlet resultat påskestævnet 2017:
       
2-sp Hest/Pony Strafpoint Placering
       
Steen-Aage Olsen Copi / Macoy 271.21 1
       
1-sp      
       
Lotte Holm Petersen Pil 230.51 1
Sabrina Holm Sørensen Phoenix 245.83 2
Jesper Manley Madsen Dusshet 265.80 3
Ida Marker Maja 271.52 4
Lotte Holm Petersen Urban 272.54 5
Katja Wiinberg Master 303.83 6
Randi Madsen Twist R R

 

Bornholmsmesterskab 2016
                 
1-Spand Præsentation placering Dressur Placering Maratonforhindring placering Samlet Placering
Lotte Holm Petersen 40 1 50,032 1 3 1 50,032 1
Sabrina Holm Sørensen 34 7 52,12 2 9 2 61,12 2
Katja Wiinberg 36 4 59,784 4 13,5 4 73,284 3
Sabrina Holm Sørensen 35 5 56,64 3 16,25 5 72,89 4
Jan Pedersen 35 5 67,78 6 12 3 79,78 5
Ida Marker 34 7 78,843 7 24,25 6 103,093 6
Jesper Manley Madsen 39 2 63,604 5 45 7 108,604 7
2-Spand                
Arne Sommer 39 2 54,556 1 21 1 75,556 1

 


 

Påskestævne 2016  

Dressur:

1-spand

1. Sabrina H. Sørensen 53 strafp

1. Ann-Sofie K. Olsen 53 strafp

3. Jesper Madsen 57 strafp

3. Katja Wiinberg 57 strafp

5. Lotte Holm 61 strafp

2-spand

1. Karaten Olsen 63 strafp

Kegle/Maraton:

1-spand

1. Sabrina H. Sørensen 45,42 strafp

2. Ann-Sofie K. Olsen 47,09 strafp

3. Lotte Holm 49,56 strafp

4. Jesper Madsen 50,28 strafp

5. Katja Wiinberg 62,97 strafp

2-spand

1. Karsten Olsen 71,62 strafp

Samlet resultat:

1-spand

1. Sabrina H. Sørensen

2. Ann-Sofie K. Olsen

3. Jesper Madsen

4. Lotte Holm

5. Katja Wiinberg

2-spand

1. Karsten Olsen


Bornholmsmesterskab 29/8 2015

1-spand:

Præsentation:

Lotte Holm petersen: 10

Jesper M. Madsen: 14

Katja Wiinberg: 14

Jan Pedersen: 16

Dressur:

Lotte Holm Petersen: 57,6

Katja Wiinberg: 66,36

Jan Pedersen: 68,24

Jesper M. Madsen: 68,4

Maraton:

Lotte Holm Petersen: 23,4

Jesper M. Madsen: 77,6

Katja Wiinberg: 155,8

Jan pedersen: disk.

Keglekørsel:

Lotte Holm Petersen: 12

Jan Pedersen: 24,5

Jesper M. Madsen: 36,5

Katja Wiinberg: 40,5

2-spand:

Præsentation:

Ann Sofie Olsen:9

Sabrina H. Sørensen: 10

Karsten Olsen: 10

Ann Mari Hansen: 13

Arne Sommer: 14

Dressur:

Arne Sommer: 68,24

Karsten Olsen: 68,7

Sabrina Holm Sørensen: 71,6

Ann sofie Olsen: 74,4

Ann Mari Hansen: 78,12

Maraton:

Ann sofie Olsen: 27,6

Sabrina Holm Sørensen: 31,6

Arne Sommer: 33,2

Ann Mari Hansen: opg.

Keglekørsel:

Ann Sofie Olsen: 16,5

Sabrina Holm Sørensen: 17

Ann Mari Hansen: 38,5

Arne Sommer: 46,5

Bornholmsmester 1-spand: Lotte Holm Petersen

Bornholmsmester 2-spand: Ann Sofie Olsen

 


 

Resultater - Påskestævnet 2. April 2015

 

Dressur 2-spand:

1. Ann-Sofie K. Olsen 49,5 strafpoint

2. Thomas Hørringsen 52,5 strafpoint 

3. Karsten Olsen 53,5 strafpoint 

3. Sabrina H. Sørensen 53,5 strafpoint 

5. Anne-Mari Hansen 54 strafpoint

 

Dressur 1-spand:

1. Sten Aage Olsen 51,5 strafpoint

2. Katja Wiinberg 52,5 strafpoint

3. Lotte H. Petersen 55 strafpoint

4. Jesper M. Madsen 57 strafpoint

 

Kombineret kegle/maraton 2-spand:

1. Sabrina H. Sørensen 73,6 strafpoint 

2. Ann-Sofie K. Olsen 77 strafpoint 

3. Anne-Mari Hansen 119,4 strafpoint 

 

Kombineret kegle/maraton 1-spand:

1. Lotte H. Petersen 55,8 strafpoint 

2. Jesper M. Madsen 101,2 strafpoint

3. Katja Wiinberg 118,4 strafpoint

 

Samlet vinder 2-spand:

Ann-Sofie K. Olsen

 

Samlet vinder 1-spand:

Lotte H. Petersen

 

Tak til alle hjælpere samt  vores præmiesponsorer

Horsefit og Bjørnegård Rideudstyr


 Resultater BM 2014

Præsentation, ikke en del af den kombinerede konkurrence:

2-spand:

  1. Jørn-Ole Klausen 3 strafp.
  2. Lotte Holm & Pernille Hansen 7 strafp.

Karsten Olsen 9 strafp.

Anne-Mari Hansen 11 strafp.

Ann-Sofie K. Olsen 11 strafp.

Søren Koch 16 strafp.

Jan Pedersen 22 strafp.

Thomas Hørringsen 22 strafp.

1- spand:

  1. Jesper Madsen 11 strafp.

Sabrina Holm 14 strafp.

 Dressur 2-spand:

  1. Pernille Hansen 56 strafp.
  2. Lotte Holm 58 strafp.
  3. Ann-Sofie K. Olsen 59 strafp.

Anne-Mari Hansen 65 strafp.

Jan Pedersen 72 strafp.

Karsten Olsen 72 strafp.

Thomas Hørringsen 77 strafp.

Dressur 1-spand:

  1. Sabrina Holm 47 strafp.

Jesper Madsen 77 strafp.

 

Maraton incl. forhindringer:

2-spand:

  1. Ann-Sofie K. Olsen 34,23 strafp.
  2. Lotte Holm 34,39 strafp.
  3. Jan Pedersen 35,52 strafp.

Anne-Mari Hansen 45,22 strafp.

Karsten Olsen 47,15 strafp.

Søren Koch 55,02 strafp.

Pernille Hansen 95,02 strafp.

Jørn-Ole Klausen 98,26 strafp.

Thomas Hørringsen DISK

 

Forhindringskørsel:

2- spand:

  1. Pernille Hansen 7,53 strafp.
  2. Jørn-Ole Klausen 11,47 strafp.
  3. Lotte Holm 13,05 strafp.

 Jan Pedersen 14,52 strafp.

Ann-Sofie K. Olsen 19,75 strafp.

Thomas Hørringsen 25,36 strafp.

Anne-Mari Hansen 33,13 strafp.

Søren Koch 39,96 strafp.

Karsten Olsen 61,24 strafp.

1-spand:

  1. Jesper Madsen 39,72 strafp.

Sabrina Holm 41,52 strafp.

 

Bornholmsmester blev Lotte Holm med i alt 105,44 strafp.

Nr.2 blev Ann-Sofie K. Olsen med i alt 112,98 strafp.

Nr.3 blev Jan Pedersen med i alt 122,04 strafp.

Der var desværre ingen Bornholmsmester i 1-spand da ingen af kuskene startede alle 3 discipliner.

 

BKS ønsker at sige stor tak til vores sponsorer:

Torbens Transport & Hestefoder

Bornholms Husmands Kreaturforsikring

Land & Fritid Aakirkeby

Leon Skovgaard

Danske Bank

Bornholms Tidende

Se billeder her: http://www.bornholmskoereselskab.dk/21429490

 


 

Påskestævnet D. 17. April 2014

 Dressur 1-spand:

 

 1. Lotte Holm Petersen 55 strafpoint

 

2. Sabrina Holm Sørensen 58 strafpoint

 

2. Sten Aage Olsen 58 strafpoint

 

4. Anne Liland 65 strafpoint

 

 

 

Dressur 2-spand:

 

 

 

1. Pernille Hansen 52 strafpoint

 

2. Ann-Sofie Olsen 53 strafpoint

 

3. Jørn Ole Klausen 55 strafpoint

 

4. Anne Mari Hansen 59 strafpoint

 

5. Thomas Hørringsen 61 strafpoint

 

6. Ejvind Holm 70 strafpoint

 

 

 

Forhindringskørsel:

 

 

 

1-spand:

 

 

 

1. Lotte Holm 1.34,38 + 2 bolde = 1.40,38

 

2. Sabrina Holm Sørensen 1.51,81 + 2 bolde = 1.57,81

 

3. Alice Sommer 2.16,09 + 1 bold = 2.19,09

 

4. Karsten Olsen 2.35,38 + 4 bolde = 2.47,38

 

 

 

2-spand:

 

 

 

1. Pernille Hansen 1.35,25 + 0 bolde = 1.35,25

 

2. Ann-Sofie Olsen 1.29,12 + 4 bolde = 1.41.12

 

3. Jørn Ole Klausen 1.35,53 + 2 bolde = 1.41,53

 

4. Anne Mari Hansen 2.02,25 + 3 bolde = 2.11,25

 

5. Ejvind Holm 3.18,09 + 4 bolde = 3.30,09

 

 

 

Maraton:

 

 

 

1-spand:

 

 

 

1. Lotte Holm 0.58,53 & 0.56,62

 

2. Sabrina Holm 1.07,19 & 1.00,73

 

Uden for konkurrence kørte Sabrina med Alice's hest til tiderne: 0.54,31 & 0.54,50

 

 

 

2-spand:

 

 

 

1. Ann-Sofie Olsen 1.05,13 & 57,91

 

2. Pernille Hansen 1.10,00 & 1.01,72

 

3. Jørn Ole Klausen 1.14,73 & 1.06,88

 

4. Anne Mari Hansen 1.53,97 & 1.44,59

 

 

 

 

 

Samlet vinder for 1-spand blev Lotte Holm med Søs. Og samlet vinder for 2-spand blev Pernille Hansen med Malou Ådahl og Babette Lergravgaard